• +90 312 939 82 00

Kirazlı ve Meryem rüzgar santralleri tamamlandı

3 EYL

53 MW üretim kapasiteli Kirazlı ve 32 MW üretim kapasiteli Meryem rüzgâr çiftliklerinin kurulum ve devreye alma süreçlerini tamamlandı.

 

Bu iki rüzgâr santrali, Türkerler İnşaat ve RT Enerji’nin geçen yıl toplam 158 MW enerji üretimi için vermiş olduğu daha kapsamlı siparişin bir bölümünü oluşturuyor. Sipariş; Kirazlı, Meryem, Şile, Pamukova ve Mahmut Şevket karasal rüzgâr santralleri olmak üzere toplam 5 tesisi içeriyor.

 

Bu tesislerde GE’nin 3 MW’lık karasal rüzgâr türbinlerinden 49 adet kullanılacak ve toplam 158 MW’lık enerji üretilecek. Bu sayede bölgeye 183 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak kapasitede yenilenebilir enerji sağlanacak.

 

"Tarife garantisine ek olarak yerli katkı teşviğinden yararlandık"

 

RT Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan TAŞ ve Türkerler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kazım TÜRKER yaptıkları ortak açıklamada şunları söyledi; “RT-Türkerler ortak girişimi olarak, GE’in merkez ve Türkiye ekibi ile birlikte yaptığımız çalışmalarda ortaya çıkan sinerji şirketlerimiz için sevindiricidir.

Bu sinerji ile biryandan Meryem & Kirazlı rüzgâr enerji santrallerini devreye alıyoruz, diğer yandan devreye alınan bu iki projenin içinde olduğu 158 MW kapasiteli portföyümüz tarife garantisinden (artı yerel içerik teşviki) yararlanıyor. GE bizim için yalnızca bir tedarikçi değil, aynı zamanda bu anlamlı yolculukta bir çözüm ortağı.”

GE Yenilenebilir Enerji Karasal Rüzgâr Türbini Grubu Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkanı ve CEO’su Manar Al-Moneef ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Halihazırda 1.2 GW’yi aşkın kurulu güç ve 500 rüzgar türbinimizin bulunduğu Türkiye’de yeni enerji projelerini hayata geçiriyor olmanın ve ülkeye daha fazla yenilenebilir enerji sağlamanın heyecanını yaşıyoruz. Ülkede yürürlüğe giren YEKDEM ile birlikte 2020, Türkiye rüzgar enerjisi sektörü için çok önemli bir yıl oldu. Biz de Türkerler ve RT Enerji ile birlikte bu momentumun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”